info@plytameblowa.kepno.pl

Historia płyty wiórowej w meblarstwie – poznaj historie mebli dla każdego

Historia płyty wiórowej w meblarstwie – poznaj historie mebli dla każdego

Płyta wiórowa – historia mebla dla każdego

Każdy z nas zna możliwości jakie nam daje płyta wiórowa ale nie każdy zna. Jak ona powstała i z jakimi problemami zmagali się producenci przed powstaniem wszystkim nam znanej wiórówki. Historia produkcji płyt wiórowych sięga końca lat 30-tych minionego stulecia.

Pomysłodawcy przyświecał jeden cel – racjonalnie zagospodarować stosy wówczas bezwartościowych, drobnowymiarowych odpadów powstających podczas piłowania i strugania drewna. Z pewnością nie przypuszczał, że zapoczątkowana przez niego technologia w krótkim czasie zrewolucjonizuje produkcję mebli i zapoczątkuje powstanie nowej, dynamicznie rozwijającej się gałęzi przemysłowej.  Na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia światowa produkcja płyt z wiórów drzewnych przekroczyła prawdopodobnie 130 mln m3/rok z czego przeszło 33 mln m3 wyprodukowano w Europie.

Około 80% produkcji płyt wiórowych w Europie konsumuje meblarstwo i budownictwo.

Współczesna typowa płyta wiórowa jest przemysłowo wytwarzanym materiałem składającym się w około 90-ciu procentach z drobnowymiarowych cząstek drzewnych i w około 10-ciu procentach syntetycznej żywicy klejowej. Technologia wytwarzania płyt wiórowych umożliwia uzyskanie wielu typów i odmian o właściwościach dostosowanych do przewidywanych warunków użytkowania.

Ciągły rozwój technologi wytwarzania płyt wiórowych dostarcza nam coraz to wytrzymałych rodzajów płyt.  Można wykorzystywać do robienia nowych produktów z tego materiału.

Materiały pochodzą ze strony www.szkielet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *