info@plytameblowa.kepno.pl

Płyta MDF – budowa, zastosowanie i ceny płyt

Płyta MDF – budowa, zastosowanie i ceny płyt

 Płyta MDF – budowa, właściwości, zastosowanie i ceny płyt

Budowa płyt MDF

Płyty MDF są produktami drewnopodobnymi, powstałymi w wyniku sprasowania włókien drzewnych oraz dodatkiem substancji łączących utwardzających. Jako spoiwa używa się często żywic aminowych mocznikowo-formaldehydowych, melaminowo-mocznikowo-formaldehydowych. Nazwa MDF używa się w stosunku do rodziny płyt pilśniowych formowanych na sucho. Odmianami płyty MDF są płyty LDF i HDF. Płyty to materiał jednorodny o stałej gęstości na poziomie od 650 do 800 kg/m3 i składzie surowcowym dlatego MDF jest idealnym materiałem do obróbki mechanicznej w procesie skrawania. Płyta MDF jest również uszlachetniana oklejaniem przez inny materiał taki jak laminat (CPL, HPL, filmem melaminowym), okleiną sztuczną (na nośniku papierowym, folią), okleiną naturalną (fornirem), pokrywanie materiałem malarsko-lakierniczym.

Właściwości płyt MDF

W normie PN-EN 622-5 wyróżniono następujące typy płyt pilśniowych formowanych na sucho (MDF):

  • płyty ogólnego stosowania do użytkowania w warunkach suchych (typ MDF) lub wilgotnych (typ MDF.H)
  • płyty przenoszące obciążenia do użytkowania w warunkach suchych (typ MDF.LA) lub wilgotnych (MDF.HLS)
  • płyta lekkia MDF do użytkowania w warunkach suchych (typ L-MDF) lub wilgotnych (typ L-MDF.H)
  • płyty ultralekkie MDF do użytkowania w warunkach suchych (typ UL1-MDF oraz UL2-MDF)
  • płyta do użytkowania jako usztywniające poszycie dachów i ścian (typ MDF.RWH)

Ponad to, niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty o podwyższonych parametrach w zakresie reakcji na ogień.

Zastosowanie płyt MDF

MDF jest podstawowym materiałem służącym do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Takie jak listwy przypodłogowe, ozdobne panele ścienne, listwy wieńczące w szafkach kuchennych oraz kasetony i ościeżnice. MDF jest stosowany do produkcji stolarki wewnętrznej (drzwi).W meblarstwie stosuje się go głowie na fronty i elementy ozdobne lub elementy widoczne w meblach. Unika się stosowania MDF-u jako element konstrukcyjny, jest to wynikiem wyższej ceny w stosunku do zwykłej płyty wiórowej laminowanej. 

Fronty, które wykonuje się z płyty MDF:

  • Fronty lakierowane – pół-mat, mat, połysk, wysoki połysk.
  • Front fornirowane: MDF oklejany fornirem naturalnym lub modyfikowanym, który jest  następnie polakierowany w pół-macie (uzyskuje się efekt bardzo zbliżony do naturalnego drewna, widać i czuć strukturę forniru) lub w połysku (uzyskując efekt tak zwanej: politury).
  • Fronty MDF PCV, zwane potocznie frontami foliowanymi. To fronty z podkładu MDF, który jest frezowany w dowolnym kształcie (od prostych do ściętych krawędziami po głębokie angielskie ramy z płyciną, aż po fantazyjne wzory przechodzącej fali lub innego wzoru). Potem na płytę pod ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze przyklejana jest folia o wybranym dekorze.

MDF foliowany to jeden z najmniej trwałych frontów ich żywotność to od 2 -5 lat, co za tym idzie jest również najtańszy.

Ceny płyt MDF

Najczęściej dostępne są całe arkusze płyty o wymiarach standardowych, ustalanych przez producenta. Popularnym wymiarem arkusza jest 280 x 207 cm i różnych grubościach w zależności od przeznaczenia i potrzeb klientów. Niestety w dużych sklepach jesteśmy zmuszeni zakupić cały arkusz, a następnie wykroić samodzielnie lub zlecić wykrojenie na  formatki. Ceny arkusza wahają się od 60 do 600 zł w zależności od jakości i grubości płyty. Alternatywą do zakupu całej płyty jest zakup pojedynczych formatek. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem płyt MDF sprawdź naszą ofertę na naszej stronie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *