info@plytameblowa.kepno.pl

Blog

plyta-wiorowa-surowa

Płyta wiórowa – podział, zastosowania, ceny i jaką płytę wybrać na meble?

by L |18 czerwca 2019 |0 Comments | Produkcja | , ,

Płyta wiórowa – podział, zastosowania, ceny i jaką płytę wybrać na meble?

 

Kryteria podziału płyt (ogólne)

 1. Rodzaje cząstek materiału zużytych do produkcji płyty wyróżnia się:
  • płyta wiórowa – zrobione z wiórów drzewnych
  • płyty bagassowe – produkowane z cząstek łodyg trzciny cukrowej po wytłoczeniu z nich soku posiadającego cukier
  • płyty korowe – zrobione z kory drzewnej
  • płyta paździerzowa – wykonane z wysuszonych cząstek łodyg lnu lub konopi
  • płyty z różnego rodzaju zdrewniałych cząstek roślin jednorocznych m.in łodyg bawełny, łodyg juty lub trawy

2.Podział ze względu na przeznaczenie płyty takie jak:

  • płyty ogólnego przeznaczenia – używane w różnych dziedzinach
  • płyta specjalnego użytku – to płyty modyfikowane w toku wytwarzania lub po wytworzeniu. Dla nadania im polepszonych właściwości np. płyty grzyboodporne lub owadoodporne a nawet działanie wody i na działanie ognia

3. Podział na rodzaj środka wiążącego wióry:

a) płyta wiórowa wiązana spoiwem syntetycznym

  • płyty wiórowe prasowane – produkowane z drobnych lub bardzo drobnych wiórów
  • orientowane (OSB) – robione z wiórów o dużym kształcie
  • wielkopłatkowe – zrobione z wiórów o wydłużonym kształcie

b) płyta wiórowa wiązane spoiwem mineralnym

  • cementowo-wiórowe wykonane z wiórów łączone z cementem
  • magnezytowo-wiórowe, produkowane z cząstek drzewnych spojonych spoiwem magnezytowym w raz z klejem melaminowo-mocznikowym-formaldehydowym

Zastosowanie płyty wiórowej

W dużej mierze płyty wiórowej jest produktem stosowanym do produkcji mebli. Znajdzie również zastosowanie przy budowie ścianek działowych oraz można też go stosować jako produkt bazowy do produkcji blatów roboczych, parapetów lub paneli ściennych oraz podłóg. To dzięki walorom powierzchni jakie płyta wiórowa posiada, metodą uszlachetniania przybiera postać laminatu jest lakierowana oraz oklejana sztuczną lub naturalną okleiną.

Grubości i wymiary płyt wiórowych

Najczęściej spotykanymi grubościami płyty są to:

 • 12 mm
 • 15 mm
 • 16 mm
 • 18 mm

Dokładniejsze dane techniczne płyt wiórowych można znaleźć na oficjalnej stronie Swiss Krono.

Gdzie dokładnie są udostępnione parametry fizjo-mechaniczne parametry płyt wiórowych oraz wszystkie grubości jakie produkuje właśnie ta firma.

Ceny płyt wiórowych

Cena płyt jest zróżnicowana od rodzaju płyty oraz producenta który ją wyprodukował. Wymiary i sposób wykończenia płyty odgrywa również kluczową rolę przez którą cena może się różnić. Np. płyta wiórowa surowa kosztuje od 18 zł do nawet 40 zł za m2. Cena płyty wiórowej laminowanej jest o dużo droższa i wachać się może nawet 70 zł za m2. Oczywiście, można dostać taką płytę w trochę mniejszej cenie, są okazje na której da się kupić płytę po niższych cenach. Zapraszam do sprawdzenia naszych ofert płyt wiórowych możliwe że akurat się taka okazja trafi.

Jaką płytę wybrać ?

Ważną sprawą jest orientacja w temacie przy wyborze płyt dla produkowanych mebli, dlatego polecam zapoznać się na co zwracać uwagę przy kupnie płyty. Niektóre meble mogą być nietrwałe z powodu wykorzystania nieodpowiednich materiałów. Jeśli będziesz chciał zbudować swój własny mebel do własnego domu. Zwracaj uwagę na przeznaczenie dla danej płyty oraz czy płyta nie jest napęczniała z powodu wilgoci. W takim przypadku najszybciej można to rozpoznać po napęczniałych bokach płyty. Pomocą w takich sytuacjach może być piła którą można odciąć napęczniały kawałek a z reszty zbudować własnej roboty mebel.

 

plyta-mdf

Płyta MDF – budowa, zastosowanie i ceny płyt

by L |15 czerwca 2019 |0 Comments | Produkcja | , , ,

 Płyta MDF – budowa, właściwości, zastosowanie i ceny płyt

Budowa płyt MDF

Płyty MDF są produktami drewnopodobnymi, powstałymi w wyniku sprasowania włókien drzewnych oraz dodatkiem substancji łączących utwardzających. Jako spoiwa używa się często żywic aminowych mocznikowo-formaldehydowych, melaminowo-mocznikowo-formaldehydowych. Nazwa MDF używa się w stosunku do rodziny płyt pilśniowych formowanych na sucho. Odmianami płyty MDF są płyty LDF i HDF. Płyty to materiał jednorodny o stałej gęstości na poziomie od 650 do 800 kg/m3 i składzie surowcowym dlatego MDF jest idealnym materiałem do obróbki mechanicznej w procesie skrawania. Płyta MDF jest również uszlachetniana oklejaniem przez inny materiał taki jak laminat (CPL, HPL, filmem melaminowym), okleiną sztuczną (na nośniku papierowym, folią), okleiną naturalną (fornirem), pokrywanie materiałem malarsko-lakierniczym.

Właściwości płyt MDF

W normie PN-EN 622-5 wyróżniono następujące typy płyt pilśniowych formowanych na sucho (MDF):

 • płyty ogólnego stosowania do użytkowania w warunkach suchych (typ MDF) lub wilgotnych (typ MDF.H)
 • płyty przenoszące obciążenia do użytkowania w warunkach suchych (typ MDF.LA) lub wilgotnych (MDF.HLS)
 • płyta lekkia MDF do użytkowania w warunkach suchych (typ L-MDF) lub wilgotnych (typ L-MDF.H)
 • płyty ultralekkie MDF do użytkowania w warunkach suchych (typ UL1-MDF oraz UL2-MDF)
 • płyta do użytkowania jako usztywniające poszycie dachów i ścian (typ MDF.RWH)

Ponad to, niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty o podwyższonych parametrach w zakresie reakcji na ogień.

Zastosowanie płyt MDF

MDF jest podstawowym materiałem służącym do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Takie jak listwy przypodłogowe, ozdobne panele ścienne, listwy wieńczące w szafkach kuchennych oraz kasetony i ościeżnice. MDF jest stosowany do produkcji stolarki wewnętrznej (drzwi).W meblarstwie stosuje się go głowie na fronty i elementy ozdobne lub elementy widoczne w meblach. Unika się stosowania MDF-u jako element konstrukcyjny, jest to wynikiem wyższej ceny w stosunku do zwykłej płyty wiórowej laminowanej. 

Fronty, które wykonuje się z płyty MDF:

 • Fronty lakierowane – pół-mat, mat, połysk, wysoki połysk.
 • Front fornirowane: MDF oklejany fornirem naturalnym lub modyfikowanym, który jest  następnie polakierowany w pół-macie (uzyskuje się efekt bardzo zbliżony do naturalnego drewna, widać i czuć strukturę forniru) lub w połysku (uzyskując efekt tak zwanej: politury).
 • Fronty MDF PCV, zwane potocznie frontami foliowanymi. To fronty z podkładu MDF, który jest frezowany w dowolnym kształcie (od prostych do ściętych krawędziami po głębokie angielskie ramy z płyciną, aż po fantazyjne wzory przechodzącej fali lub innego wzoru). Potem na płytę pod ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze przyklejana jest folia o wybranym dekorze.

MDF foliowany to jeden z najmniej trwałych frontów ich żywotność to od 2 -5 lat, co za tym idzie jest również najtańszy.

Ceny płyt MDF

Najczęściej dostępne są całe arkusze płyty o wymiarach standardowych, ustalanych przez producenta. Popularnym wymiarem arkusza jest 280 x 207 cm i różnych grubościach w zależności od przeznaczenia i potrzeb klientów. Niestety w dużych sklepach jesteśmy zmuszeni zakupić cały arkusz, a następnie wykroić samodzielnie lub zlecić wykrojenie na  formatki. Ceny arkusza wahają się od 60 do 600 zł w zależności od jakości i grubości płyty. Alternatywą do zakupu całej płyty jest zakup pojedynczych formatek. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem płyt MDF sprawdź naszą ofertę na naszej stronie.

 

 

 

Historia płyty wiórowej w meblarstwie – poznaj historie mebli dla każdego

by L |15 marca 2019 |0 Comments | Produkcja |

Płyta wiórowa – historia mebla dla każdego

Każdy z nas zna możliwości jakie nam daje płyta wiórowa ale nie każdy zna. Jak ona powstała i z jakimi problemami zmagali się producenci przed powstaniem wszystkim nam znanej wiórówki. Historia produkcji płyt wiórowych sięga końca lat 30-tych minionego stulecia.

Pomysłodawcy przyświecał jeden cel – racjonalnie zagospodarować stosy wówczas bezwartościowych, drobnowymiarowych odpadów powstających podczas piłowania i strugania drewna. Z pewnością nie przypuszczał, że zapoczątkowana przez niego technologia w krótkim czasie zrewolucjonizuje produkcję mebli i zapoczątkuje powstanie nowej, dynamicznie rozwijającej się gałęzi przemysłowej.  Na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia światowa produkcja płyt z wiórów drzewnych przekroczyła prawdopodobnie 130 mln m3/rok z czego przeszło 33 mln m3 wyprodukowano w Europie.

Około 80% produkcji płyt wiórowych w Europie konsumuje meblarstwo i budownictwo.

Współczesna typowa płyta wiórowa jest przemysłowo wytwarzanym materiałem składającym się w około 90-ciu procentach z drobnowymiarowych cząstek drzewnych i w około 10-ciu procentach syntetycznej żywicy klejowej. Technologia wytwarzania płyt wiórowych umożliwia uzyskanie wielu typów i odmian o właściwościach dostosowanych do przewidywanych warunków użytkowania.

Ciągły rozwój technologi wytwarzania płyt wiórowych dostarcza nam coraz to wytrzymałych rodzajów płyt.  Można wykorzystywać do robienia nowych produktów z tego materiału.

Materiały pochodzą ze strony www.szkielet.com.pl

Meble z płyty OSB – industrialny styl na wyciągnięcie ręki

by L |15 marca 2019 |43 Comments | Meble | ,

Płyta OSB – nie tylko wykorzystywana do remontu.

Czym jest i z czego jest zrobiona ?

Płyta OSB to drewnopochodna, trójwarstwowa płyta kompozytowa, wykorzystywana głównie w budownictwie do deskowania dachów i   wyrównywania ścian lub podłóg, ale coraz częściej stosuje się ją jako materiał wykończeniowy oraz do produkcji mebli i dodatków.

Materiał wykonany jest z nici lub płatów drewna,  sklejonych ze sobą przy pomocy specjalnej żywicy. Tworzą w ten sposób twardy kawałek drewnianej deski. Dla produkowanych płyt OSB stosuje się drewno pochodzące z szybko rosnących drzew, takich jak topola czy osika. W pierwszym procesie jest ono cięte w pasma, następnie suszone i związywane w razem. Gotowa płyta wykorzystywana jest podobnie jak sklejka – jedyna różnica to proces produkcji i późniejsza cena na rynku. OSB ceniona jest za łatwy montaż, prostą rozbiórkę i jest ekologiczna dla środowiska. Dodatkowo producenci OSB często pokrywają ją folią wodoodporną i dodają związki boranu do drewna, dzięki tym zabiegom płyta odstrasza owady, takie jak szkodliwe termity i chrząszcze drzewne.

Meble z płyty OSB – ogranicza nas tylko wyobraźnia

OSB jako materiał wykorzystywany do wykończenia wnętrz ? Tak, dokładnie w ten sposób możemy pokazać swoją oryginalność, ogranicza nas tylko wyobraźnia i zasobność portfela. Naturalna kolorystyka płyty sprawia, że wnętrze jest przytulne, chociaż wciąż nowoczesna i na pewno unikalne.

Płyta z OSB pozwala nam na wiele możliwości, każdy znajdzie coś dla siebie. Z  tą płytą nie należy jednak przesadzać i korzystać z niej w każdy możliwy sposób. Wybierając meble z płyty OSB należy kierować się zasadą „co za dużo, to niezdrowo”. Zbyt duża ilość tego materiału w pokoju spowoduje, że pokój stanie się po prostu jednolity. W tej sytuacji odrobina pomysłowości i zaradności pozwoli nam pomalować płyty w ulubiony kolor, dodając wnętrzu pożądanego uroku. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. W prosty i tani sposób można stworzyć pokój swoich marzeń. Właśnie za to płyty OSB są tak wszechstronnym materiałem przy wyborze mebli, które jeszcze nie raz zadziwi nas swoją prostotą i pomysłowymi rozwiązaniami dla naszego wnętrza.

Dla tych którzy chcą znaleźć inspiracje do tworzenia wspaniałych mebli mamy 3 propozycje, które robią na nas największe wrażenie.

Zostaw komentarz w którym napiszesz co sądzisz o meblach z płyt OSB albo jak masz takie meble pochwal się wysyłają zdjęcia i opowiadając historie waszych mebli na naszego maila. W osobnym poście zrobimy zestawienie waszych mebli i ocenimy które z nich są zrobiły na was wrażenie.

Czekamy na wasze maile!